Mi a pénz?

https://pixabay.com/en/money-bank-note-banknote-euro-gift-2991837/

Mi is a pénz, miért használjuk?

Röviden: csereberére.

Tipikusan, ha valamit szeretnénk megszerezni – békés módszerekkel – pl. 10 tojást, akkor azt érdemes úgy csinálni, hogy cserébe felajánlunk valamit, amire a másik félnek szüksége van, pl. egy fejszét. A gond ezzel csak az, hogy kell találkozzon a kereslet (én tojást keresek) a kínálattal (akinek van tojása eladó) mindkét irányban (olyan tojás eladót keresek akinek pont fejszére van szüksége). Ha nem tudok olyat ajánlani a tojásokért amire épp szüksége van a másik félnek, akkor mehetek keresni másik tojásos nénit.

A pénz ezt váltja ki mindenki által elfogadott csere eszközként. A tojásért pénzt adok cserébe, amit majd a tojásos néni beválthat arra amire szeretné: kenyérre vagy almára, vagy éppen fejszére, ha arra van szüksége.

(Zárójel: egy érdekes cikk arról, hogy az Az amerikai dollár miért a szarvas után kapta a becenevét)

Mire használjuk?

https://pixabay.com/en/time-is-money-money-soothes-sleep-1339781/

Vásárolunk belőle tárgyakat és szolgáltatásokat. Miért? Hát hogy könnyebb, kényelmesebb és kellemesebb legyen a mi életünk és azoké akiket szeretünk.

Mert mi emberek nem szeretjük a kellemetlent, de szeretjük a jót és kellemeset, mint pl:

  • Tárgyak: tojás, kenyér, tej, ruha, cipő, mobil telefon, karóra, autó, ház.
  • Szolgáltatások: folyó csap víz, villanyáram, internet előfizetés, mozi jegy, party belépő, rózsacsokor, baby sitter (igen, neked is szükséged lesz rá), repülőjegy, hotel szoba, sétahajó belépő, tengerjáró hajó belépő, élmények.
  • Idő: ha okosan választod meg a tárgyak és szolgáltatások kategóriában elköltött pénzed, akkor még több időt tudsz nyerni magadnak, amit kellemesebb dolgokkal tölthetsz (pl. baby sitter vigyáz gyerekeidre, miközben te és a párod kellemes perceket töltötök el kettesben)

Hogyan érdemes megszerezni?

Javasolt törvényes keretek között szert tenni rá, ellenkező esetben előbb-utóbb korlátozva leszel a szabadságodban (pl. börtön)

Van egy pár egyszerűen megírt könyv mely segíthet megérteni két dolgot:

Érdemes a fenti két könyvet elolvasni, annak érdekében, hogy jobban megértsd, hogy a szüleid miért úgy keresik a pénzüket ahogyan, és hogy megértsd, hogy nem muszáj neked is ugyanúgy, mi több nem feltétlenül kell meghallgatnod a tanácsukat arra vonatkozóan, hogy a te hogyan keresd meg a tiedet.

Érdemes többet szerezni belőle?https://www.pexels.com/photo/box-business-celebrate-celebration-296878/

Alapból mindenki rávágná, hogy persze. Igen ám, de mindennek ára.

Mit értek az alatt, hogy mindennek ára van? Mindenki rendelkezik egy olyan kinccsel ami véges, és ha egyszer “elköltöttük”, soha nem kapjuk vissza: ez az idő. Érdemes megfontolni, hogy mire költjük.

Itt kiabálnák be sokan, hogy “A pénz nem boldogít”. Sajnos, a hiánya sem. Statisztikailag, a legtöbb családban a legtöbb vita kiváltója a pénz hiánya.

Ha elolvasod a fent említett két Kiyosaki könyvet akkor megérted, hogy pénzt alapvetően kétféleképpen szoktunk szerezni:

  • eladjuk az időnket (pl. fizetésért dolgozunk heti 5 napon napi 8 órát)
  • befektetünk – időt (és pénzt) – és létrehozunk valamit ami rendszeres időközönként fizet nekünk, remélhetőleg sokáig (pl. írunk egy dalt, ami nagyon sikeres lesz és a rádiók minden lejátszás után fizetnek nekünk jogdíjat)

Érdemes megfontolni, hogy mekkora árat fizetünk érte

Ha eladod az idődet, pl. alkalmazottként, érdemes megfontolni, hogy mennyi időt töltesz a munkahelyeden (8 órát vagy 12 órát), így mennyi időt veszel el a családtól és ez megéri-e neked. Vannak aki azért mondanak le a karrierbeli előmenetelről, mert nem akarják “megfizetni” annak az árát, ami sokszor plusz munkaidő és plusz stresszformájában jelentkezne egy fizetésemelés érdekében. Inkább több időt töltenek a családdal.

De lehet, hogy pl. pályakezdőként egy autóra vagy házra gyűjtesz. Akkor lehet, hogy úgy gondolkozol, hogy most ráhajtok egy kicsit, hogy ne később kelljen.https://pixabay.com/en/treasure-chest-sand-pocket-watch-1637389/

Ha időbefektetéssel tervezel jövedelemre szert tenni, érdemes megvizsgálni, hogy mennyit kell befektetni, és várhatóan az mikor kezd el annyit termelni, hogy azt mond megérte. Pl. egy induló vállalkozás az elején sok időt emészt fel gyakran nulla nyereség mellett. De később, ha beindult, akkor sokkal kevesebb időbefektetéssel sokkal nagyobb jövedelmet tud termelni, mint egy alkalmazotti állás.

Zárszó

Alapvetően, akármilyen módszerrel tervezed a pénzed megkeresni, érdemes magadba fektetni, a tudásodba. Nem elég keményen dolgozni, érdemes okosan is dolgozni.

Okoskodik
Okoska a saját szubjektív tanácsait osztogatja, de nem orákulum. Nem vállal felelősséget semmilyen kárért, melyet tanácsai megfogadása okozhat.
Top