Ami egyszer felkerül a Facebook-ra, az ott is marad

https://pixabay.com/en/barbie-camera-paparazzi-1708707/Tudom, hogy FB csak az öregeknek van, mai fiatalok már Snapchat és társait használják.

De annak ellenére, hogy azok másnak tűnnek, ugyanazt a működési elvet használják: egy központi helyre feltöltésre kerül az általad megjelölt tartalom (szöveg, fotó, videó) és onnan kerül megosztásra a másik féllel vagy felekkel.

Kb, mint egy nyilvános hirdető fal, azzal a különbséggel, hogy úgy írják meg a programot, hogy a hirdetőfalra általad feltöltött tartalmakat csak az lássa akiket te megjelölsz: egy barátod, egy csoport, vagy a nagyközönség (public). Tökmindegy, hogy Facebook posztról van szó, Messenger, Snapchat vagy Viber üzenetről, a háttérben ugyanaz történik: az általad küldött tartalom bekerül egy nagy kupacba, ahonnan szűrt módon megosztásra kerül a célszemélyekkel.

Egy gond van ezzel a hirdetőfallal: onnantól, hogy te oda bármit kitettél, már nincs a te kontrollod alatt, hogy mi történik vele. Azé a kontroll akié ez a hirdetőfal. És amikor te elkezded használni ezt a hirdetőfalat, te ebbe beleegyeztél, tudod az a bizonyos “Elfogadom a felhasználási feltételeket”, amit senki nem olvas el.

“De ha letörlöm, akkor már nem lesz ott.”

Igen is, és nem is.

Honnan tudod, hogy fizikailag is megsemmisítésre került amit te oda felraktál? Attól, hogy a kukába dobtál valamit, az nem azt jelenti, hogy az megsemmisül. A számítógépes rendszerek úgy működnek, hogy a feladat gyorsabb végrehajtása érdekében törléskor, csak megjelölik a tartalmat, hogy törlendő, így a rendszer nem mutatja a felhasználónak. De az adat fizikai törlése később történik meg. Jó esetben tényleg törlődik, rosszabbik esetben gyakorlatilag csak akkor törlődik, amikor ugyanarra a “felszabadult” tárhelyre új tartalom írása kerül. Ami lehet, hogy 1 másodperc múlva történik meg, de lehet 1 óra múlva, lehet 1 nap múlva, de az is lehet, hogy csak 1 hét múlva, amikor a rendszer önmagán karbantartást végez és a “felszabadult” tárhelyeket sorba rendezi.

Ugyanakkor, attól, hogy te még letörölted a tartalmat, attól a rendszer még rögzítette, hogy milyen típusú tartalmat töltöttél, illetve töröltél. Miért?

https://pixabay.com/en/camera-security-monitoring-1674614/Mert a feltöltött (és olvasott, azaz fogyasztott) tartalom alapján a rendszer profilt készít rólad, ahhoz hasonlóan, ahogy a bűnüldözők egy bűnözőről teszik, csak itt automatikusan. Miért?

Mert a rendszernek tudnia kell, hogy milyen hirdetéseket tegyen eléd. Miért?

Mert a rendszert fenn kell tartani: számítógépek melyek tárolják az általad feltöltött cuccot, internet előfizetés is kell, különben hogy kerüljön oda fel a cuccod, emberek akik ezeket karban tartják, programozók akik a rendszert fejlesztik, és még ott vannak a tulajdonosok, akik még profitot is szeretnének. Ez mind pénzbe kerül, amit a hirdetőktől vasalnak be.

Ugyan te azt hiszed, hogy az egészet ingyen kapod, de igazából az adataiddal és személyes felhasználói szokásaiddal fizetsz. Azaz: nincs ingyen leves.

Ugyan a nagy hirdetőtábla tulajdonosok kényesen ügyelnek arra, hogy a hirdetőtábláik ne legyenek feltörhetőek, de még jobban ügyelnek arra, hogy ha mégis feltörésre kerülnek, az lehetőleg minél később derüljön ki.

https://pixabay.com/en/hacker-scammer-scam-identity-man-3081816/“Ugyan már, nem vagyok én olyan fontos ember, hogy pont engem hekkeljenek meg”

Lehet, hogy egymagadban nem. De ha mondjuk feltörik a fiókodat, és a te nevedben az összes ismerősödnek küldenek egy linket, melyet ők – benned bízva – gondolkodás nélkül megnyitnak, de a link megnyitása automatikusan telepít egy vírust a számítógépükre/telefonjukra észrevétlenül. Na ilyenkor már értékes vagy. Hogy ki és miért készít vírusokat, illetve hogy mi is az a személyiség lopás (identity theft), mind érdekes témák. Nemsokára azokról is írok.

https://pixabay.com/en/key-heart-love-symbol-valentine-2114350/Miért fontos mindezt tudnod?

Hogy tudd: bármit felteszel az internetre, azt jobb, ha úgy kezeled, hogy ott is marad. Ezért javasolt, csak olyan tartalmakat feltölteni vagy bármiféle üzenetküldő rendszeren küldeni, amit nem fogsz megbánni, ha esetleg illetéktelen kezekbe kerül. Lányoknak, különösen kényes kérdés ez, pl. amikor egy szimpatikus fiúnak félmeztelen képet küldenek, aztán kiderül a szimpatikus fiúról, hogy visszaél ezzel a bizalommal és hencegve megmutatja az összes fiú barátjának az iskolában. Roszabb esetben kiderül, hogy a szimpatikus fiú Facebook profilja mögött egy 50 éves pedofil bácsi van.

És azon tartalmak esetén is amiket feltöltesz/elküldesz, bizonyosodj meg, hogy csak azok láthatják akikre tartozik (angolul: “need to know”). Ezen beállítások tipikusan a Privacy Settings beállítások alatt találhatóak.

 

További javasolt olvasnivalók:

  • Ki és miért ír számítógép vírusokat?
  • Személyiség lopás
Botond
Botond több, mint 20 éve informatikus. Munkája során visszatérő feladata, hogy bonyolult dolgokat egyszerűen magyarázzon el. Manapság már senki sem tudja elkerülni, hogy napi szinten kütyükkel, okos telefonokkal és számítógépekkel találkozzon. Botond azoknak szeretne segíteni, akik mindezeket még mindig nyűgnek élik meg, vagy bonyolultnak látják.
Top